Șinca Veche este o veche și
misterioasă așezare din Tara Făgărașului. Este un loc al spiritualității
românești. Templul Ursitelor sau Templul Extratereștrilor ascunde multe
mistere, fenomene neobișnuite, energii nebănuite pe care le degajă.
Templul face minuni mai ales în trei
zile, speciale, ale anului, Sfântul Gheorghe, Lăsata Secului de Paști și
Schimbarea la Față. Sunt multe legende care circulă referitor la
această zonă. Apa izvorului din apropierea templului este tămăduitoare,
în preajma unor sărbători religioase se aud coruri bisericești, templul
este o poartă spre alte lumi.
În trecutul îndepărtat, în acest templu
aveau loc ritualuri religioase, în urma cărora se putea comunica
spiritual cu o altă lume. În zona templului există și o biserică săpată
în piatră. Arheologii susțin că are peste 7000 de ani. Arhitectura
templului nu este de origine creștină. Cele două altare au formă de
spirală și comunică între ele prin ochiul magic.
Ochiul magic este locul unde se face
comunicarea cu o altă lume, lumea de dincolo. Turla bisericii are peste
10 metri înălțime și are o fereastră prin care lumina curge, acesta este
cuvântul, direct pe altar.
Templul are forma unei spirale. În tavan există o spărtură care are forma de spirală și reprezintă simbolurile energetice Yin și Yang.
Templul are forma unei spirale. În tavan există o spărtură care are forma de spirală și reprezintă simbolurile energetice Yin și Yang.
Pe peretele altarului este înscrisă
Steaua lui David. În interiorul stelei sunt reprezentate simbolurile
energetice Yin și Yang. În cele trei zile ale anului, menționate mai
sus, razele soarelui luminează această stea.
La templul de la Șinca Veche totul este
legat de lumină, energie și simboluri. Constructorii acestui templu, ca
și locuitorii, au dat dovadă de o mare spiritualitate, pentru perioada
în care templul a fost construit.
Specialiștii nu-și pot explica apropierea dintre un altar precreștin și Steaua lui David de pe altar.
Pe același perete este inscripționat chipul Mântuitorului, dar și simbolurile Yin și Yang. Este o apropiere neobișnuită între creștinism și semnele ezoterice.
Specialiștii nu-și pot explica apropierea dintre un altar precreștin și Steaua lui David de pe altar.
Pe același perete este inscripționat chipul Mântuitorului, dar și simbolurile Yin și Yang. Este o apropiere neobișnuită între creștinism și semnele ezoterice.
Templul este săpat în gresie, semn că
acum 7000 de ani, populația făcea parte dintr-o civilizație foarte
avansată, nu numai din punct de vedere a tehnicii de lucru, dar și din
punct de vedere spiritual.
Există posibilitatea, spun specialiștii, ca acest templu să aibă legături cu extratereștrii.
Nisipul fin din interiorul templului, format din particule de siliciu și cuarț ajuta populația să comunice cu alte civilizații.
Există posibilitatea, spun specialiștii, ca acest templu să aibă legături cu extratereștrii.
Nisipul fin din interiorul templului, format din particule de siliciu și cuarț ajuta populația să comunice cu alte civilizații.
Bătrânii din Șinca Veche susțin că
rugăciunile făcute în acest templu au făcut minuni. Unii s-au
însănătoșit, altora li s-au îndeplinit anumite dorințe. Templul este o
zonă energetică, este o poartă către o altă spiritualitate, vegheată de
ochiul magic, alt simbol ezoteric.
Este cunoscută întâmplarea pe carea
avut-o un cameraman de la Televiziunea Română, care a filmat mai multe
minute în interiorul templului. După ce a ajuns la București, a avut
surpriza să vadă pe film imagini pe care nu le vizualizase în momentul
filmării. Este vorba despre niște sfere de lumină și o siluetă
înveșmântată într-o mantie.
Amalgamul de simboluri, creștine și
ezoterice, poziționarea templului față de lumină, cristalele de cuarț și
siliciu, simbolul spiralei dătătoare de energie, toate acestea adâncesc
misterul acestui loc.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu