Se afișează postările cu eticheta Microsoft. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Microsoft. Afișați toate postările

Nokia revine cu telefoane noi in 2016

Grupul finlandez Nokia, odată cel mai mare producător mondial de telefoane mobile, intenţionează să reia operaţiunile de design şi licenţiere pentru telefoane mobile, după ce acordul cu partenerul Microsoft îi va permite acest lucru în 2016, a declarat joi directorul general de la Nokia, Rajeev Suri, pentru publicaţia germană Manager Magazin, transmite Reuters.
În 2013, Nokia şi-a vândut operaţiunile de telefonie mobilă către producătorul american de software Microsoft pentru 5,6 miliarde de euro. Conform acordului convenit la vremea respectivă cu Microsoft, Nokia nu va reveni pe piaţa telefoanelor mobile până la finele lui 2016.

'Ne vom uita după parteneri adecvaţi. Microsoft produce telefoane mobile. Pur şi simplu le vom concepe şi apoi vom pune la dispoziţie brandul Nokia pentru licenţiere', a declarat Rajeev Suri.

În luna aprilie a acestui an, Nokia a anunţat preluarea rivalului Alcatel-Lucent pentru 15,6 miliarde de euro în încercarea de a-şi extinde operaţiunile de producţie a echipamentelor de telecomunicaţii. De asemenea, Nokia a anunţat că intenţionează să scoată la vânzare serviciul său de cartografie Here, de care s-au arătat interesaţi atât producătorii germani de automobil BMW, Audi şi Mercedes cât şi o serie de companii din Silicon Valley precum şi o serie de companii de IT din China.

Întrebat de Manager Magazin dacă există vreun ofertant preferat pentru serviciul de cartografie Here, Suri a răspuns: 'Oricine poate îmbunătăţi afacerea pe termen lung este un cumpărător bun'.

În România, în luna septembrie 2011 compania Nokia a anunţat închiderea fabricii de la Jucu, la patru ani de la semnarea actului de înfiinţare. 

Windows 10 ocupa mai putin spatiu decat versiunea precedenta

În mod surprinzător, cei de la Microsoft se pare că au fost mai eficienţi vizavi de spaţiul pe care îl ocupă viitorul Windows 10 pe desktop-uri şi mobile.

De câţiva ani, fiecare versiune de Windows a reuşit să ocupe mai mult spaţiu decât iteraţia precedentă. Deşi ne-am obişnuit cu ideea că sistemul de operare, cu foarte mici excepţii, este cea mai mare aplicaţie software pe care o avem pe sistem, nimeni nu era mulţumit de direcţia Microsoft pe acest subiect. Din fericire, pentru a atrage bunăvoinţa utilizatorilor şi aprecierea internauţilor, odată cu Windows 10, gigantul din Redmond a decis să schimbe macazul.

Dacă vă hotărâţi să faceţi upgrade la Windows 10, veţi fi încântaţi să aflaţi că ocupă mai puţin spaţiu decât versiunea precedentă a sistemului de operare. Windows 8 pe 32 de biţi ocupă implicit 16GB de spaţiu, în timp ce tranziţia la o platformă pe 64 de biţi se manifestă printr-un salt la 20GB. Printr-o postare pe blogul oficial Microsoft, compania americană a anunţat că, datorită unui nou algoritm de compresie implementat în Windows 10, faţă de valorile menţionate mai sus, versiunea pe 32 de biţi a noului SO va ocupa cu 1,5 GB mai puţin spaţiu, în timp ce pe 64 de biţi scăderea în dimensiune va fi mai semnificativă, de 2,6GB.

Elena Basescu a primit bani multi negri

Rareş Bogdan a dezvăluit că fiica fostului şef al statului, Elena Băsescu, ar fi luat bani de la Gabriel Sandu în campania electorală pentru alegerile europarlamentare, derulate în 2009.

În emisiunea "Jocuri de Putere" de la Realitatea TV de miercuri, Rareş Bogdan a prezentat fotocopii ale unui document care părea a fi un denunț din dosarul Microsoft.

Directorul Realitatea a citit un fragment, susținând că în acest document apar numele Roberta Anastase și Elena Băsescu.

Potrivit lui Rareș Bogdan, denunțătorul ar fi scris următoarele:

„În total, 210.00 de euro pentru campania din 2008 de la locale. 40.000 de euro eșarfe, 25.00 de bucăți de steaguri, 30.000 de euro plătiți cash, 15.00 de euro dați cash Robertei Anastase, contribuție pentru campanie. Am mai plătit pentru doamna Elena Băsescu campania europarlamentară reprezentând 125.000 de euro”.

De remarcat că alegerile europarlamentare, la care a candidat EBA, au avut loc în 2009, nu în 2008, când s-a derulat campania pentru alegerile locale, invocată.

Rareș Bogdan susține că a primit documentele de la ”anchetatori patrioți”.

Rareș Bogdan a înmânat fotocopiile invitaților săi, Ion M. Ioniță și Costi Rogozanu, care au confirmat că apare numele fiicei fostului președinte. Pe copii apăreau, potrivit lui Rareș Bogdan, numele și semnătura procurorului, dar realizatorul a cerut cameramanului să nu prezinte decât denunțul, ascunzând semnătura. Aceasta a fost văzută, însă, de invitați.

„Da, e domnul Sandu, îl recunoașteți după stil”, a explicat Rareș Bogdan cui îi aparțin aceste declarații.

Gabriel Sandu, fost ministru al Comunicațiilor în guvernul Boc, este implicat în dosarul Microsoft.

Bill Gates, declarat cel mai bogat om din lume

Bill Gates a fost declarat cel mai bogat om din lume pentru a 16-a oară de către revista Forbes, care realizează anual un clasament al miliardarilor lumii.

Fondatorul Microsoft Bill Gates l-a întrecut din nou pe omul de afaceri mexican Carlos Slim în topul miliardarilor lumii.
Gates şi-a mărit averea cu 3,2 miliarde de dolari în ultimul an, reuşind să acumuleze o avere de 79,2 miliarde de dolari. De menţionat este faptul că Bill Gates se află în fruntea acesteui clasament de 16 ani din cei 21 de când a început să existe topul miliardarilor.
Lista celor de la Forbes conţine anul acesta un număr de 1.826 de miliardari, cu 181 mai mulţi decât anul trecut.
Iată lista celor mai bogaţi oameni din lume în 2015:
1. Bill Gates 79.2 miliarde de dolari
2. Carlos Slim Helu 77.1 miliarde de dolari
3. Warren Buffett 72.7 miliarde de dolari
4. Amancio Ortega 64.5 miliarde de dolari
5. Larry Ellison 54.3 miliarde de dolari
6. Charles Koch 42.9 miliarde de dolari
7. David Koch 42.9 miliarde de dolari
8. Christy Walton 41.7 miliarde de dolari
9. Jim Walton 40.6 miliarde de dolari
10. Liliane Bettencourt 40.1 miliarde de dolari