Undeva în judeţul Sălaj, la
poalele munţilor Meseş se află un loc parcă uitat de lume. În ciuda
peisajelor care ar încânta ochii turiştilor, lipsa unei infrastructuri
bine puse la punct îi ţine pe aceştia departe de aceste locuri.
În comuna sălăjeană Horoatu Crasnei,
aflată în Depresiunea Şimleului, la obârşia râului Crasna, se află un
izvor care ţâşneşte din pământ, ca prin minune, doar înainte de
sărbătoarea Rusaliilor. Nimeni nu îşi poate explica fenomenul, aşa că
locul a ajuns să fie considerat unul binecuvântat de Dumnezeu, mai ales
că aici s-a aflat, în urmă cu sute de ani, o mănăstire.
Fântâna Leacului sau Izvorul Îngerului
este un loc bine cunoscut de credincioşi, aceştia luându-l cu asalt în
fiecare an pentru a asista la izvorârea apei despre care se spune că ar
avea proprietăţi tămăduitoare. Locul este considerat sfânt şi mulţi au
fost cei care, bolnavi fiind, spun că şi-au găsit leacul în apa
Izvorului Îngerului, care iese la suprafaţă doar înainte de sărbătoarea
Pogorârii Sfântului Duh sau a Rusaliilor şi dispare după câteva
săptămâni ca şi cum n-ar fi fost.
Scepticii spun că fenomenul de la Fântâna Leacului,
care aparţine de satul Stârciu, este doar o consecinţă a topirii
zăpezilor şi a ploilor de abundente de primăvară, apa acumulându-se în
subteran şi ieşind apoi la suprafaţă. Cu toate acestea, cei cu credinţă
nu încetează să vină an de an pentru a lua cu ei apa binecuvântată de La
Poiană.
În urmă cu câţiva ani, proprietarul terenului pe care se află izvorul minunat a ridicat în zonă şi o bisericuţă din lemn,
care poartă hramul “Înălţarea Domnului”, iar astfel credincioşii pot
asista acum şi la slujbe în acest loc pe care prea puţini îl cunosc.


0 comentarii:
Trimiteți un comentariu