Se afișează postările cu eticheta gene. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta gene. Afișați toate postările

Duplicare ADN-ului ajuta la vindecarea bolilor

Oamenii de ştiinţă pot modifica codul ADN al celulelor vii, cu ajutorul unei noi tehnologii care ar putea ajuta atât la testarea unor medicamente, cât şi la vindecare bolilor genetice.
La scurt timp după ce oamenii de ştiinţă chinezi au reuşit să şocheze universul ştiinţific prin modificarea genelor din ADN-ul uman, se pare că o altă reuşită în domeniu vine din California. Cercetătorii au găsit o metodă de a face procesul de modificare a ADN-ului mult mai rapid şi mai ieftin. Cu mai puţin de 100 de dolari, noul proces le permite specialiştilor să facă materialele de bază necesare pentru modificarea genomului unui organism sau al unui set întreg de ADN.

Sursa de inspiraţie, bacteriile

Mai exact, procedeul permite lucrul cu o genă specifică, oamenii de ştiinţă având posibilitatea să taie şi să lipească bucăţi de ADN, astfel încât să modifice funcţiile acesteia, proces numit CRISPR-Cas9. Echipa de cercetători de la Universitatea Berkeley a observat un proces asemănător la bacteriile care se protejează împotriva invaziei viruşilor. Tehnica este, însă, mult mai complexă şi le permite oamenilor de ştiinţă să rescrie practic anumite părţi din codul genetic al unui organism viu, inclusiv al oamenilor.
Atunci când o bacterie intră în contact cu ADN-ul unui virus, aceasta produce un fir de ARN, un “văr” molecular al ADN-ului care imită secvenţa ADN a virusului. Acest fir de ARN se prinde de o proteină şi caută virusul. Când îl găsesc, proteina acţionează ca o foarfecă şi taie secvenţa ADN a virusului, distrugându-l. Acelaşi procedeu poate fi imitat acum de oamenii de ştiinţă, care au posibilitatea să înlocuiască secvenţa tăiată cu orice secvenţă doresc.

Tehnica, încă în dezvoltare

Prin urmare, ei ar putea decupa o secvenţă defectă a unei gene, înlocuind-o cu o secvenţă sănătoasă. Oamenii au în jur de 20-25.000 de gene care codifică proteinele ce execută funcţiile vitale ale celulelor noastre. Totuşi, în ceea ce priveşte ADN-ul, sunt cunoscute funcţiile a 80% din totalitatea acestuia, dar restul rămâne un mister.

Pentru a demonstra tehnica descoperită, cercetătorii au modificat 90% din ADN-ul bacteriei E coli, găsită în stomac, în 40.000 de molecule diferite. Fiecare dintre acestea pot fi folosite pentru a ţinti orice secvenţă de ADN pe care cercetătorul vrea să o modifice. Cercetătorii au planuri mari în acest sens. “Această tehnologie ne va permite să creăm un cromozom şi să îi urmărim evoluţia”, a spus Rebecca Heald, una dintre autoarele studiului.
Deşi cercetătorii sunt încrezători, momentan tehnica este în curs de perfecţionare. Există multiple îngrijorări cât se poate de întemeiate în privinţa mutaţiilor pe care procedeele de acest tip le-ar putea genera. Pe de altă parte, nu le pot fi contestate avantajele, dar rămâne de văzut în ce direcţie vor evolua lucrurile.

Cum sunt reptilienii? Zeii au coborat pe Pamant

O veche legendă sumeriană spune că atunci când zeii au coborât pe Pământ, pentru că nu le-a plăcut ce au găsit, s-au hotărât să intervină şi să modifice structura genetică a omului. Annunaki le-au oferit oamenilor o parte din genele lor pentru a crea un hibrid, mult mai inteligent şi predispus evoluţiei spirituale.
Nu putem să precizăm cu exactitate cum a fost a fost realizată această modificare a Adn-ului uman, dar s-a descoperit că omul are doar 20 de codoni activaţi din cei 64. Cei 44 sunt în stare latentă, probabil lăsate în acest fel pentru ca într-un viitor îndepărtat să se realizeze şi activarea lor. Nu putem să nu ne întrebăm oare cum ar fi fost omul în prezent dacă ar fi avut activi toţi codonii?
În plus, Sean David Morton vorbeşte într-un dintre lucrările sale că un al semn al manipulării genetice constă în cei 46 de cromozomi faţă de cei 48 întâlniţi la celelalte primate.
Cum sunt de fapt reptilienii?
Reptilienii sunt mai puţin emoţionali decât omologii lor din rasa om. Cu toate acestea, ei au o cunoaştere extrem de rafinată al fizicii universale şi a legilor universului. Reptilienii sunt responsabili pentru anumite Şcoli Oculte de pe Pământ şi învăţăturile lor sunt provenite din cunoştinţele vechi deţinute de la rasa lor mamă, Carienii.
Reptilienilor li s a spus de un mit al creaţiei prin rasa lor mamă, Carienii, care a intrat în conflict cu mitul creării de oameni. Reptilienii şi-au spus că au avut dreptul de a coloniza toate planetele şi sistemele stelare din univers şi atunci când au făcut o, au avut de asemenea dreptul de a cuceri sau distruge orice civilizaţie pe care au găsit o acolo unde au debarcat.
Acest mit al creaţiei a fost sursă a numeroase conflicte între Reptile şi Oameni în toate dimensiunile. Cu toate acestea reptilienilor li s a permis să devină parte negativă a jocului Universal (Polaritatea Integratoare). Fără ei, toată lumea ar fi trăit în pace şi nu ar fi fost nici un conflict. În acest caz, evoluţia sufletul ar înceta şi însuşi universul cunoscut ar deveni stagnant.
Reptilienii reprezintă Partea Întunecată în integrarea Polarităţii de joc în timp ce Oamenii reprezintă Lumina. Prin acest joc, de cel mai înalt ordin, toate sufletele în acest univers au posibilitatea de a evolua spiritual şi de a se reîntoarce la sursa creatoare a lui Dumnezeu.
Enki a fost patriarh domnitor al Casei a 4-a Dimensiune(sunt 9 dimensiuni cunoscute în această ierarhie regală) de AlN în acest moment. Până de curând, Marduk, fiul lui Enki a fost comandantul actual al Flagship al Federaţiei Nibiru, având controlul confiscat prin forţa de la bunicul lui, Anu, fostul comandant. După câte se ştie, Enki a devenit patriarh al Casei a 5-a Dimensiune de AlN şi, de asemenea, şef al 5D Consiliului Nibiruan care reprezintă Dark Polarity(partea polar întunecată).

Secretul inteligentei umane

Creşterea spectaculoasă a inteligenţei umane, prin care omul se deosebeşte atât de mult de restul regnului animal, s-ar putea datora unei singure gene, care duce la sporirea numărului de celule dintr-o regiune-cheie a creierului, au descoperit oamenii de ştiinţă.
Capacităţile cognitive ale omului, prin care acesta se distanţează mult chiar şi de cele mai apropiate rude actuale ale sale din regnul animal – maimuţele antropoide – s-ar putea datora unei singure gene, absolut specifică oamenilor, arată un studiu recent.
Gena a fost identificată la omul modern (Homo sapiens), la omul de Neanderthal şi la o altă specie umană dispărută, numită omul din Denisova (sau denisovan), dar nu şi la cimpanzei.
Gena a permis dezvoltarea zonei numite neocortex, care a ajuns să conţină, la om, mult mai mulţi neuroni decât la orice altă specie, inclusiv maimuţele antropoide.
Studiul a fost condus de Marta Florio, specialist în biologie celulară şi moleculară la Institutul Max Planck pentru studiul biologiei moleculare, celulare şi al geneticii din Dresda, Germania. Această genă pare să fie responsabilă de dezvoltarea creierului uman până la parametrii actuali şi de evoluţia prin care s-a ajuns de la maimuţe antropoide primitive la omul actual, înzestrat cu un limbaj şi o cultură complexe - un proces care a durat milioane de ani.
Acum cca. 3,8 milioane de ani, Australopithecus afarensis, un strămoş primitiv al omului, avea un creier cu volumul de numai 500 cm cubi, aproximativ o treime din volumul cerebral al omului actual.
Acum 1,8 milioane de ani, Homo erectus avea un creier cu volum dublu faţă de cel al australopitecului şi trăia în grupuri sociale mai complexe, folosea unelte şi întrebuinţa focul.
Oamenii moderni (în sens anatomic) Homo sapiens şi „verii” lor dispăruţi, omul de Neanderthal şi omul din Denisova, aveau creiere cu volumul de aproximativ 1.400 cm cubi, cea mai mare creştere înregistrându-se în zona numită neocortex, care conţine un număr foarte mare de neuroni şi este sediul unor funcţii avansate precum limbajul şi gândirea logică.
Autorii studiului au analizat un tip de celule progenitoare neuronale, o categorie de celule stem din care se formează, în cursul dezvoltării embrionare, neuronii.
La şoareci, de exmplu, aceste celule se divid o singură dată şi apoi se transformă în neuroni. În schimb, la om, aceleaşi celule se divid de multe ori înainte de transformarea lor finală, rezultând astfel un număr imens de neuroni.
Cercetătorii au analizat genele care erau activate, la şoareci şi la oameni, în stadiul cel mai intens al dezvoltării creierului.
Au descoperit că o anumită genă, numită ARHGAP11B, era puternic activată în celulele progenitoare neuronale de om, dar nu era prezentă şi în cele de şoarece.
Acest fragment de ADN făcea cândva parte dintr-o genă mult mai mare, dar, cumva, a fost duplicat (au apărut copii ale sale), iar fragmentul duplicat a fost inserat în genomul uman.
Cercetătorii au inserat şi activat acest fragment de ADN în creierul şoarecilor. Deşi aceste animale au în mod normal un neocortex neted (fără circumvoluţiuni) şi slab dezvoltat, la şoarecii la care a fost inserată gena umană neocortexul s-a dezvoltat mai mult, conţinând un număr mai mare de neuroni şi prezentând chiar o tendinţă de a forma circumvoluţiuni („cutele” sau „încreţiturile” caracteristice creierului animalelor mai evoluate, ca şi omului – o configuraţie care permite acumularea mai multor neuroni într-un volum mic de spaţiu). Cercetătorii nu au testat inteligenţa şoarecilor, pentru a vedea dacă a sporit, dar aceasta este o potenţială direcţie de cercetare pentru viitor, a declarat Marta Florio.
Comparând genoamele mai multor specii de mamifere, cercetătorii au confirmat că gena ARHGAP11B, existentă la omul actual, era prezentă şi la neaderthalieni şi denisovani, dar că ea nu există la alte mamifere, precum şoarecii şi cimpanzeii.
Această constatare sugerează că gena a apărut curând după ce ramura evolutivă a oamenilor s-a desprins de cea a cimpanzeilor şi că tocmai această genă a netezit drumul spre dezvoltarea rapidă a creierului uman.
Totuşi, această schimbare genetică probabil nu explică pe deplin inteligenţa superioară a omului modern, spun cercetătorii. Şi alte specii de oameni – precum neanderthalienii – aveau creiere mari, dar inteligenţa remarcabilă a speciei Homo sapiens ar putea fi legată mai curând de modul în care celulele creierului îşi formează şi desfiinţează conexiunile neuronale, în decursul timpului.

Gene extraterestre in ADN-ul uman?

O echipa de oameni de stiinta din mai multe tari, care lucreaza la Proiectul Genomului Uman, afirma ca a descoperit gene extraterestre in ADN-ul uman.

O echipă de cercetători care a participat la proiectul de decodare a genomului uman (Human Genome Project) a observat că 97% din secvenţele non-codante ale ADN-ului uman sunt de origine extraterestră, arată un studiu publicat în revista The Canadian.

Genomul uman conţine 3 miliarde de baze, dar numai 40% din acestea sunt organizate ca gene, restul fiind sub forma de ADN-silenţios (junk DNA), care nu codifică aparent nimic. Studii recente au arătat faptul că acest "ADN tăcut" este conservat de milioane de ani, fiind comune tuturor organismelor vii de pe Pământ, de la mucegaiuri, la peşti, inclusiv la mamifere şi oameni. Acestea sunt versiuni „defecte” ale genelor normale funcţionale care se regăsesc si în genomul uman, fiind evaluate la 30.000. Deoarece aceste secvenţe ocupă o mare parte din genomul uman, se poate spune că majoritatea materialului genetic uman este de origine extraterestră, după cum afirmă profesorul Sam Chang, conducătorul grupului.

Profesorul Chang a înaintat ipoteza că "o formă de viaţă extraterestră superioară a fost implicată în crearea vieţii şi plantarea ei pe diferite planete". El indică faptul că "ceea ce se observă la ADN-ul uman este un program care constă din două versiuni: un cod mare şi un cod bazal. Primul lucru este că programul complet nu a fost scris pe Pământ, aspect verificat prin decodarea genomului uman. Al doilea aspect este că genele prin ele însele nu sunt suficiente pentru a explica evoluţia; trebuie să mai fie ceva în acest joc". Astfel, Sam Chang a ajuns la concluzia că …"evoluţia nu este ceea ce credem că este".
Oamenii de stiinta sustin ca ipoteza este foarte aproape de a se adeveri. Ei spun ca genele se gasesc in ADN-ul oricarei forme de viata de pe Pamant, insa in cazul oamenilor "doza" este mai mare decat la celelalte specii.
Exista multe intrebari la care cercetatorii nu au gasit inca raspunsuri. Una dintre ele se refera teoria evolutiei care nu explica de ce specia umana a parcurs un drum asa de scurt fata de celelalte specii care s-au dezvoltat mult mai lent pe scara evolutiei.
Teoria evolutiei nu explica nici de ce creierul speciei umane s-a triplat intr-o perioada scurta de timp si cum s-a dezvoltat aproape peste noapte „civilizatia“. Si veriga lipsa din evolutia speciei umane ridica serioase intrebari, scrie scienceray.com.
Grupul de cercetatori crede ca ADN-ul extraterestru a fost „plantat“ de mai multe ori in interiorul celulelor noastre, in mai multe perioade ale evolutiei umane, ceea ar fi permis speciei umane o dezvoltare mult mai rapida fata de celelalte vietuitoare.
Echipa de cercetatori este formata din oameni de stiinta din mai multe tari: Marea Britanie, Franta, Japonia, Germania si China, iar Proiectul Genomului Uman a fost inceput in anul 1989 in SUA.