Se afișează postările cu eticheta mizerie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mizerie. Afișați toate postările

Nu recomand Hotelul Olimpic din statiunea Jupiter


Cand te duci la mare trebuie sa alegem bine hotelul la care ne cazam pentru ca riscam sa fim dezamagiti total de conditii. Un hotel cu camere murdare, în care nu există apă caldă şi unde persoanele care se cazează sunt încurajate să se şteargă cu perdelele, poartă cu mândrie titulatura de "cel mai naspa hotel".
Hostelul se cheamă Hotel Olimpic din statiunea Jupiter. NU RECOMAND ACEST HOTEL.
parcarea este una fara nici o noima in jurul hotelului
continuam cu camerele care sunt pline de praf si apa calda la unele camere nu exista frigider, hotelul este de 3 stele.
cum am ajuns mirosea a penicilina: ori nu schimbasera cearşafurile, ori dezinfectantul lor este unul de uz industrial .
au fost renovate cu usi si geamuri de pvc de cea mai proasta calitate: nu se inchid bine (ramane gaura de un deget), se face curent, se aude tot de afara
- aer conditionat nu exista
baia:
- deplorabila
- erau niste gaze minuscule care misunau peste tot
cabina de dus nu avea gemuri, nici macar perdele si se facea apa peste tot.
nu era aerisire
servicii:
- camerista nu venea in fiecare zi
- nu prea avea chef de facut curat niciodata
nu au schimbat cearshafurile decat o singura data in 10 zile
- prosoapele niciodata schimbate
mirosuri greu de suportat chiar si pt mine care am alergie la praf si paturile erau pline cu mucegai
3 paturi intro camera mica ca de chibrit care aveau purici in saltele
mancarea greu de descris ca si mancare: era arsa sau fripta in ulei de sute de dati pina se innegrea; ori era nefacuta.
Personalul hotelului era tratat ca pe niste sclavi ajutorul de ospatar era ca un sclav,slab, piele si os nu manca decat odata pe zi, banii ii primeau la sfarsitul lunii, pana atunci mureau de foame trebuie sa manance resturile de la oamenii care mancau in restaurant.

O batrana din Barlad face colectie de gunoaie

Pe casa scarii este bine sa fie curat dar in apartament la o baba din barladse era un cocar de infectie, baba facea colectie de gunoaie.
O bătrână de 67 de ani, locatară a unui apartament din centrul Bârladului, a fost evacuată cu forţa de autorităţile locale şi internată în spital, pentru ca, în lipsa ei, locuinţa să poată fi deparazitată. Vecinii nu au mai suportat mizeria şi mirosurile emanate de gunoaiele colectate de Sofia Cotârleţ în ultimii ani şi au reclamat-o la toate instituţiile la care s-au gândit.

Intervenţie în forţă a autorităţilor locale bârlădene, în urma unei reclamaţii făcute la adresa unei femei de 67 de ani, Sofia Cotârleţ, care locuieşte într-un bloc situat între Muzeul „Vasile Pârvan” şi Casa Sturdza. După zeci de plângeri depuse în ultimii ani, ieri, în jurul orei 10, reprezentanţi ai Primăriei Bârlad, asistaţi de poliţişti locali şi de ordine publică, au descins la blocul D4, scara A, apartamentul 14, în speţă adresa celei reclamate, pentru a veni în sprijinul vecinilor.
Oamenii spun că nu mai pot să stea în propriile locuinţe nici cu geamurile închise, din cauza mirosurilor cadaverice emanate din apartamentul bătrânei. Şi asta nu din cauză că ar fi murit cineva acolo, ci pentru că holul, baia, bucătăria şi camerele sunt ticsite de gunoaie împuţite adunate de ani de zile şi depozitate claie peste grămadă. Temându-se să nu se îmbolnăvească de la gândacii şi celelalte insecte care şi-au făcut cuib în locuinţa Sofiei Cotârleţ, vecinii au apelat la autorităţi.
Ieri, oamenii legii s-au crucit când au văzut teancurile de deşeuri din locuinţa bătrânei, care îşi vedea liniştită de treaba ei, ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. De parcă nu ar fi fost suficientă mizeria adusă de ea în urma plimbărilor pe la containerele de gunoi, podeaua era plină şi de urină şi fecale de la câinele maidanez pe care îl ţine în locuinţă. Cu sprijinul poliţiştilor, reprezentanţii primăriei şi-au făcut curaj şi, înarmaţi cu un pulverizator cât toate zilele, au stropit toată casa cu K-otrine, un insecticid foarte puternic folosit pentru stârpirea gândacilor, muştelor, ploşniţelor, moliilor etc. Nu înainte de a o convinge pe bătrână să coopereze şi meargă de bunăvoie la spital, secţia Psihiatrie, pentru investigaţii şi tratament de specialitate.
„Iniţial, oamenii au depus plângere la Direcţia de Sănătate Publică, însă ne-a fost dirijată nouă, fiind de competenţa noastră să o soluţionăm. Noi ne-am organizat şi am intervenit. Dimineaţă, am făcut dezinsecţie, iar astăzi intrăm la curăţenie şi reparaţii. În tot acest timp, femeia va rămâne internată la spital, să putem lucra. La final, după ce terminăm curăţenia, vom mai face o dezinsecţie, după care o vom aduce pe femeie înapoi. Dosarul medical va fi înmânat Direcţiei de Asistenţă Socială, astfel încât să poată fi găsită o soluţie ca femeia să primească un însoţitor personal. Să sperăm că nu vor mai fi probleme. Eu am văzut săptămâna trecută ce este în locuinţă, dar a mai durat puţin până ne-am corelat cu Poliţia Municipală şi până am finalizat toate formalităţile ca să putem interveni”, ne-a declarat Olga Ungureanu, şefa Serviciului de Gospodărie Comunală şi Locativă din cadrul Primăriei Bârlad.
„Mirosea a hoit!”
Tot ieri, angajaţi ai Direcţiei de Asistenţă Socială s-au deplasat la faţa locului şi au discutat cu femeia şi cu rudele ei, o soră şi fiul acesteia, pentru a găsi o soluţie. Nepotul Sofiei Cotârleţ şi-a luat angajamentul că, în perioada în care mătuşa lui va fi internată, va avea grijă de apartament şi de câine. Mai ales că, spune tânărul, bătrâna are nevoie de spitalizare şi tratament întrucât suferă de TBC.
„Nu o dată mi-a aruncat cu materii fecale pe geam, că stau în apartamentul alăturat. În plus, este un miros îngrozitor pe scara blocului. Mirosea a hoit! De câţiva ani ne chinuim aşa, mai ales vara, când sunt temperaturi ridicate. Ne punem sănătatea în pericol. Are două surori, dar niciuna nu se ocupă de ea. De câte ori le sunam să le spun ce păţim din cauza ei, ne răspundeau că nu au treabă. Femeia nu e handicapată, ca să zici că stă la pat, ci merge. Ba chiar se duce la gunoi şi aduce sacoşe pline cu gunoaie şi le depozitează în casă. Cred că are probleme psihice. Am depus reclamaţii peste tot, pe la Primărie, pe la Poliţie, chiar şi la Sanepid. Au fost de câteva ori şi au mai făcut puţin curat, dar niciodată nu ţinea mult”, ne-a spus Ionica Paşcanu, vecina bătrânei.

Adevarul despre Acarieni, Traiesc pe saltele si perne

Acarienii de praf sunt insecte microscopice care pot cauza reactii alergice grave daca esti sensibil. Reactiile pot varia de la congestie nazala la ochi umflati si astm. Fiind atat de mici, nu ii poti vedea niciodata. Dar marimea nu-i face mai putin dezgustatori. Iata ce alte “calitati” mai au:
1) Traiesc pe pielea moarta si firele de par moarte. Gandeste-te numai la cat par se rupe cand te perii si cata piele moarta cade in acelasi timp. Acestea sunt adevarate mese apetisante pentru acarieni. Un om obisnuit pierde cam 10 grame de piele moarta intr-o saptamana, deci acarienii nu vor flamanzi nicicand. Iar daca ai animale de companie, ai grija. Animalele de companie furnizeaza si mai multa materie prima pentru hrana acarienilor decat oamenii.
2) Traiesc pe saltele si perne. Iata cateva fapte amuzante descoperite de Universitatea din Ohio: o saltea obisnuita contine intre 100.000 si 10 milioane de acarieni. Iar zece la suta din fetele de perna vechi de doi ani reprezinta greutatea acarienilor morti si reziduurile acestora.
3) Traiesc pe pernele canapelelor, in covoare si pe perdele. Pernele de canapea, covoarele si perdelele sunt fabricate din fibre care atrag usor praful, pielea moarta si parul, precum si scuamele animalelor de companie. Practic, daca ai fibre textile in casa, pe care stai, mergi sau dormi, aproape sigur contin acarieni.
4) Se reproduc cu miile. Un acarian este o insecta, deci face oua la perioade scurte de timp, iar insectele care ies din oua incep si ele sa faca oua. Nu exista niciodata doar un acarian, sau zece sau o suta. Sunt cu miile si zecile de mii.
5) Alergiile nu sunt declansate de acarieni ci de reziduurile lor. Este ceea ce oamenii de stiinta denumesc politicos “materii fecale” si contin substante care iti provoaca iritatii ale ochilor, congestie nazala si mancarimi la nivelul pielii.
Sunt dezgustatori. Insa, in ciuda naturii lor respingatoare, acarienii de praf sunt inofensivi daca nu esti alergic. Si nu trebuie sa dai fuga sa-ti cumperi perne noi (desi ar fi bine sa fie spalate in apa calda).
Acarienii nu sunt paraziti si nu provoaca dezastre. Nu musca asa cum fac paianjenii si nici nu inteapa ca albinele. Nu te imbolnavesc de holera sau tuberculoza sau febra denga. Daca insa, ai alergie la ei, vei stranuta, tusi, vei respira suierat sau pur si simplu te vei simti foarte incomod in prezenta lor.
Cum stii daca esti alergic? Fa o lista a simptomelor cand te trezesti dimineata. “Uneori simptomele sunt evidente, insa alteori pot fi extrem de subtile,” a declarat Dr. Diego Saporta, otolaringolog din Elizabeth, N.J., intr-un interviu luat de Lesley Alderman de la New York Times. “Singurul simptom poate fi congestia nazala.” Poti face si teste pentru a determina cu siguranta daca ai sau nu alergie la acarienii de praf.

Daca esti sensibil la alergii, iata cum poti tine acarienii de praf sub control (desi nu vei scapa niciodata complet de ei).

Ce poti face?
1) Mentine nivelul umiditatii din casa la un minim. Acarienii iubesc conditiile calde si umede.  Este greu sa mentii temperatura sub 21 de grade, asa cum recomanda unii experti, mai ales in timpul verii. Dar poti mentine umiditatea la un nivel scazut cu ajutorul dezumidificatoarelor de camera sau cu ajutorul functiei de dezumidificare de la sistemul de aer conditionat, daca folosesti asa ceva. Iar iarna si vara, aerul cald si rece va usca aerul, ceea ce ajuta.
2) Nu-ti face patul imediat. Acarienii de praf ADORA caldura si umiditatea patului tau. Un lucru simplu pe care-l poti face este ca dimineata sa nu faci patul imediat. Lasa cearceafurile asa cum sunt si aeriseste putin camera. Iti va improspata lenjeria si va tine acarienii la respect.
3) Spala lenjeria, covorasele, jucariile de plus si culcusul animalelor de companie des si in apa fierbinte. Pune lenjeria si jucariile copiilor la spalat o data pe saptamana. Spala-le in apa fierbinte si, daca folosesti masina de uscat rufe, usuca-le la temperatura ridicata. Majoritatea hainelor trebuie spalate la temperatura scazuta, insa lenjeria si prosoapele au nevoie de apa fierbinte.
4) Sterge praful, aspira si mentine curatenia. E de la sine inteles. Desi poate parea o munca de Sisif, merita sa fie facuta regulat. Nu numai ca tii acarienii la respect, dar mai elimini si alti alergeni, precum praful, polenul si scuamele de la animalele de companie.
5) Foloseste un aspirator cu filtre de aer HEPA. HEPA este prescurtarea formulei “high-efficiency particulate air”= eficienta marita pentru particulele din aer. Un aspirator cu filtru HEPA contine filtre capabile sa opreasca particule extrem de mici de polen si materii fecale de acarieni. Acestea previn expulzarea alergenilor inapoi in aer prin circuitul de aer al aspiratorului. Filtrele trebuie schimbate la fiecare trei luni.
6) Elimina lucrurile in exces din casa. Gandeste-te ce usor se strange praful pe mormanele de lucruri care se aduna in dormitoare sau in sufragerie. Mentine ordinea si vei avea si mai putine spatii care sa atraga praful. In plus, vei sterge praful mult mai usor si mai repede.
7) Renunta la covoarele care acopera camera dintr-un capat in altul, mai ales in dormitor. Pe cat posibil, inlocuieste mocheta din dormitor cu parchet si pune covoare pe care sa le speli usor.
8) Perie-ti animalele de companie afara. Perie-ti animalele de companie afara. Primavara, cand naparlesc, va fi nevoie sa le perii de trei sau patru ori pe zi, insa merita, pentru ca reduci acarienii si iti pastrezi si casa ceva mai curata.