Se afișează postările cu eticheta puscarie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta puscarie. Afișați toate postările

Basescu urmarit penal, ziaristi rapiti in Irak

Băsescu urmărit penal. Magistraţii Judecătoriei Sectorului 5 au confirmat cererea Parchetului General de redeschidere a urmăririi penale împotriva fostului preşedinte Traian Băsescu pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu în dosarul răpirii jurnaliştilor români în Irak. De asemenea, instanţa a constatat ca rămasă fără obiect cererea de redeschidere a urmăririi penale faţă de Vasile Blaga.

Domnul Robert Dragomir, din Timisoara, a preluat de la sotia sa un truc simplu pentru culoarea naturala a parului.

UPDATE 11.00. Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, vineri, că nu îl surprinde decizia Judecătoriei Sectorului 5 de redeschidere a dosarului răpirii jurnaliștilor români în Irak și că așteaptă ca Parchetul General să reacționeze rapid și să fie chemat pentru a da o declarație în acest caz.

"Nu mă surprinde pentru că reclamația sau plângerea depusă de răposatul Corneliu Vadim Tudor nu mi-a fost opozabilă cât timp am îndeplinit funcția de președinte. A putut fi chemat Vasile Blaga și și-a dat declarația și a fost scos din cauză de procurori. Cu certitudine va trebui să am posibilitatea și eu să dau o declarație la Parchetul General sau cine va investiga acest caz pentru a clarifica lucrurile.(...) Nu contest procedura, era firesc să se întâmple așa. La reclamația făcută de Vadim Tudor, în afară de declarația lui Vasile Blaga, trebuie să fie și declarația mea, pentru că pe noi doi ne-a incriminat", a spus fostul președinte la DIGI 24.

El a precizat, întrebat dacă statul român a plătit pentru jurnaliștii români răpiți în Irak, că dosarul este secretizat de SRI și SIE, punctând că nu are dreptul să facă niciun fel de declarații.

"Este secretizat de SRI și de SIE și nu am dreptul să fac niciun fel de declarații legat de conținutul dosarului. Ce pot să vă spun în mod cert este că așa sunt târâți oamenii prin fața procurorilor ... pe delațiuni. Iar aici suntem în fața unei delațiuni a vestitului fost tribun Corneliu Vadim Tudor. Mă voi duce în fața procurorului să dau o declarație", a mai spus fostul șef al statului.

Băsescu a reafirmat că redeschiderea dosarului ''face rușine României''. ''Când un președinte este acuzat că pentru a-și salva niște oameni și-a însușit bani acest lucru nu poate fi decât umilitor — și pentru președinte și pentru țară".

Băsescu urmărit penal. Acest dosar a fost deschis după ce Corneliu Vadim Tudor a depus o plângere penală la Parchetul General în care îi acuza pe Traian Băsescu şi pe preşedintele PDL de la acea vreme, Vasile Blaga, că şi-au însuşit o parte din răscumpărarea plătită de statul român pentru eliberarea celor trei jurnalişti români răpiţi în Irak în anul 2005.

În plângerea penală depusă la Parchet, Vadim Tudor aducea ca argumente afirmaţiile făcute într-o carte de fostul procuror DIICOT Ciprian Nastasiu, şi anume că din suma plătită de statul român pentru eliberarea jurnaliştilor ar fi dispărut 4 milioane de euro.

Potrivit lui Nastasiu, autorităţile de la Bucureşti ar fi trimis la Bagdad, prin intermediul SIE şi cu implicarea lui Traian Băsescu, aproximativ 12 - 13 milioane de euro, însă răpitorii ar fi primit doar 9 milioane de euro. El îl acuza pe Traian Băsescu de faptul că a clasificat pentru 50 de ani documentele despre negocierile din Irak şi suma reală plătită răpitorilor.

Iniţial, dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Sectorului 5, care şi-a declinat competenţa în acest caz pe 28 mai 2015. Cauza a ajuns apoi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, instanţă care a retrimis dosarul la Judecătoria Sectorului 5.

Nea Titi, primarul care injura ca la usa cortului plange in fata judecatorilor

Constantin Constantinescu, fostul primar de Bârlad, a fost prezent astăzi la Judecătoria Bârlad pentru a obţine validarea acordului de vinovăţie încheiat cu procurorii anticorupţie pentru săvârşirea infracţiunii de conflict de interese. Fostul edil a plâns în hohote în faţa judecătorului, cerşind o pedeapsă redusă


Cel mai influent om al Bârladului (până de curând), fostul primar PSD Constantin Constantinescu, a cerşit, la propriu, îndurarea magistratului de la Judecătoria Bârlad în sarcina căruia a intrat validarea acordului de recunoaştere a vinovăţiei încheiat cu procurorii de la Curtea de Apel Iaşi. Fostul edil a plâns în hohote după ce preşedintele de şedinţă l-a întrebat dacă îşi recunoaşte vina, dacă este de acord cu pedeapsa de un an de închisoare cu suspendare şi cu pedepsele complementare şi accesorii. Nea’ Titi a aprobat în şoaptă, mai mult din cap, pentru a nu putea fi auzit din sală cum spune “da” la toate întrebările judecătorului. La final, avocatul său a cerut dreptul preşedintelui de instanţă ca inclupatul să adreseze câteva cuvinte. “Aş vrea să spun câteva lucruri legte de faptul că sunt aici. Nu mi-am dorit. Au fost 11 ani în care mi-am dorit să fiu în slujba oraşului, să-l fac să arate mai bine. După 4-5 ani de eforturi, documentaţia acelui proiect a fost gata şi eram atât de fericit încât am semnat. Vreau să mă credeţi că nu am ştiut că nu e bine”, a spus Constantinescu şi a izbucnit în lacrimi cu sughiţuri. De la râs, la plâns Schimbarea bruscă de atitudine a fost evidentă. Cu numai câteva minute înainte, când fostul primar a intrat în sala de şedinţă, avea zâmbetul larg pe faţă şi a salutat jovial pe toţi cei aflaţi în sală, inclusiv pe jurnalişti. După izbucnirea în plâns a redevenit serios. La finele şedinţei a stat câteva minute pe holul Judecătoriei la discuţii amicale cu cei doi avocaţi angajaţi, cu Magda Voinea, juristul Primăriei (care a fost prezentă şi în sală), dar şi cu avocatul Dumitru Boroş (consilier local independent, fost preşedinte PNL Bârlad). Pedeapsa favorabilă: 6 luni Avocatul angajat de nea’ Titi a ţinut o pledoarie de aproximativ jumătate de oră în care a accentuat că a fost vorba despre o infracţiune aflată la limita inferioară a pericolului social. La final a solicitat judecătorului să aplice clientului său legea cea mai favorabilă. Anume, aplicarea pedepsei prevăzute de vechiul Cod penal în care infracţiunea de conflict de ineterese se predepseşte cu închisoare de la şase luni, la cinci ani. Fost edil, la muncă neremunerată în folosul comunităţii Judecătorul a stabilit un nou termen, pe 12 mai, dată la care se va pronunţa asupra validării sau invalidării acordului de recunoaştere. Magistratul a citit în faţa inculpatului pedeapsa negociată (un an închisoare cu suspendare), precum şi pedepsele complementarii şi accesorii. Fostul primar a fost de acord cu termenul de încercare de 3 ani, interval în care trebuie să se prezinte periodic la serviciul de probaţiune, trebuie să anunţe schimbarea de domiciliu sau a locului de muncă, să anunţe dacă pleacă de la domiciliu mai mult de 5 zile, să facă 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii, dar şi interzicerea dreptului de a candida, de a fi ales şi de a ocupa funcţii publice în termenul de încercare de trei ani.

Udrea inchisa pentru ca e blonda

Elena Udrea pare doborata de atacurile venite din toate partile si, in ciuda tariei de care a dat dovada pana acum, a inceput sa isi arate slabiciunile in arestul Politiei Capitalei.
Pe ia o apuca plansu pe mine rasu si chiar imi pare bine ca o hoata este inchisa, faza dura este ca dupa detentie sa lucreze pe 800 de Ron. icon smile Elena Udrea plange si urla in puscarie ) ai fost ministru acuma se intoarce roata chiar daca este patrata. Elena Udrea face un semn cu degetul aratator spre nas parca ar arta ceva,  sa taca lumea din gura sa nu spuna nimic sau ar trage ceva pe nas la cati bani a avut si acum nu mai are.
Asta e inceputul sa vezi cand te-o muta la Targsor. Acolo nu mai tine vrajeala ca nu e buna mancarea, ca pute wc-ul.
Arestata preventiv in dosarul “Gala Bute”, Elena Udrea a ajuns la capatul puterilor. Celebra blonda s-a plans telefonic apropiatilor ca nu mai suporta situatia in care se afla si simte ca nu mai are putere sa lupte cu morile de vant.
Faptul ca s-a intors la puscarie a fost un soc pentru a. Nu se astepta sa fie retinuta, intrucat nu si-a pus semnatura pe niciun contract, iar denunturile nu au fost suficiente pentru ca ea sa stea acolo cu ceilalti detinuti. Conditiile din arest sunt teribile, celula este ingrozitor de mica si in ea misuna tot felul de vietati noaptea, iar mirosul de mucegai si de la WC-ul turcesc te tine treaz toata noaptea. In plus, Elena nu poate pune gura pe mancarea adusa de la penitenciarul Rahova, care este ingrozitoare, asteapta sa ii fie aduse de acasa alimente comestibile. Toate lucrurile aceste adunate, de la privare de libertate, starea celulei si atacurile repetate, au afectat-o psihic si, sambata seara, nu a mai rezistat. A izbucnit in plans si, minute intregi, nu a mai putut sa se opreasca.

Elena Udrea va face vreo magie si scapa din inchisoare?

Comportamentul detaşat chiar şi cu cătuşe la mâini afişat de Elena Udrea în ultimele zile i-a surprins şi pe specialişti. Psihologii arată că dezinvoltura cu care pare că duce problemele pe care le are cu Justiţia fosta candidată la Preşedinţie nu denotă putere de caracter, ci falsitate şi chiar panică, în timp ce experţii în comunicare sunt convinşi că, odată cu mandatul de arestare primit miercuri de Udrea, cariera sa politică a ajuns la final.
N-a aparut Elena Udrea cand cu catuse cand fara catuse? O fi ajuns Elena Udrea sa fie chiar incarnarea magicianului Houdini. Te pomenesti ca face vreo magie si scapa din inchisoare. Ia cercetati, va rog! Chemati si cativa specialisti in evadari sa va explice cum o sa evadeze EU.

De asemenea, specialiştii sunt de părere că gestul cu mâna dusă la nas făcut de aceasta în Parlament, în momentul în care colegii deputaţi se pregăteau să voteze cererile formulate de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, a aruncat-o, de fapt, după gratii. „Semnul acela pe care Elena Udrea l-a repetat a fost un mesaj de comunicare cu, probabil, complici, prieteni. Acesta a fost şi unul dintre motivele pentru care procurorii au cerut arestul preventiv şi tot acel gest a stat la baza deciziei judecătorilor de a aproba arestul. Elena Udrea putea să fie cercetată şi în libertate supravegheată. Legea arată clar că dacă făptuitorul comunică cu celelalte persoane din cauză este băgat după gratii. Atât leguitorul cât şi opinia publică au interpretat gestul ca fiind o comunicare”, a explicat profesorul Tudorel Butoi, specializat în psihologie judiciară. „Comportamentul ei este unul infantil“ În opinia acestuia, în absenţa gestului, Elena Udrea ar fi rămas în libertate. Specialistul mai spune că întreg comportamentul fostului candidat la Preşedinţie este unul „infantil”. „Cred că nu realizează încă prin ce trece. Este un comportament infantil, exhibiţionist, comportament care imită realităţile organizaţiei Cosa Nostra intrată în desuetudine în întreaga lume. Există totuşi posibilitatea ca acel zâmbet să mascheze şi un sentiment de panică. În jurul acestei femei se dărâmă din oră în oră un castel din cărţi de joc. Dau denunţuri împotriva ei prietenii cei mai buni, administratorii, întreaga grupare care s-a trezit din visare”, a subliniat profesorul Butoi. În ceea ce priveşte mandatul de arestare primit de Elena Udrea, psihologul nu este convins că va influenţa în vreun fel comportamentul acesteia. „În situaţia în care va rămâne în arest, probabil că starea de detenţie îi va da şi momentele de reflecţie asupra situaţiei în care se află. Este ca un duş rece, ca o trezire din vis. Sunt momente de reflecţie faţă de propria ta conştiinţă. Pentru asta trebuie să ai minte coaptă şi să ai maturitate”, a continuat profesorul. „Miza politică pentru Udrea nu mai există“ La rândul său, specialistul în comunicare politică Adrian Zăbavă spune că Elena Udrea a dat senzaţia că ştie foarte multe lucruri. „Şi-a făcut un obiectiv din a pune presiune pe cineva, chiar şi prin folosirea acelui semn. A încercat să rămână puternică deşi este în faţa plutonului de execuţie sau că a avut cătuşe. Toate acestea fac parte din planul ei, şi anume, acela de a rămâne în scenă”, a declarat Adrian Zăbavă. Foarte activă pe Facebook Elena Udrea a continuat să menţină legătura cu fanii de pe reţelele de socializare şi după ce a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, menţionând că scrie prin intermediul avocatului său. Miercuri seară au fost publicate pe contul său de Facebook două mesaje, în care îşi exprimă încrederea că măsura privind arestarea pentru 30 de zile va fi ridicată, în urma apelului pe care l-a făcut. Apoi, Elena Udrea a criticat presa pentru acuzaţiile pe care i le aduce, susţinând că „detaliile picante” sunt nereale şi că apariţia lor, chiar după arestare, nu este întâmplătoare. „Am fost informată că presa a fost împânzită de articole în care se spune cum toate lucrurile pe care le-am făcut vreodată (de la petrecerile de ziua de naştere, până la concedii şi pantofii pe care i-am cumpărat) s-ar fi făcut cu bani care veneau din mite care se acordau la MDRT. Ce mai în sus şi-n jos, însuşi aerul pe care îl respiram era rezultatul corupţiei. Evident că toate aceste alegaţii care apar în spaţiul public nu sunt adevărate”, a scris Udrea pe Facebook. Jurnalul arestării Elenei Udrea Elena Udrea şi-a ţinut ţinut fanii de pe reţelele de socializare la curent cu evoluţia dosarului în care este implicată, încă de la dispunerea cercetării sub control judiciar. „În această dimineaţă, am fost invitată în persoană de procurori la DNA pentru a oferi lămuriri”, este mesajul publicat pe Facebook, pe 29 ianuarie, când a fost ridicată de procurori. După interviul pe care l-a acordat site-ului de ştiri Hotnews, în care susţinea că şeful interimar al SRI Florian Coldea orchestrează acţiunile DNA împotriva sa şi că tot el i-ar fi cerut lui Dorin Cocoş 500.000 de euro pentru Sebastian Ghiţă, Elena Udrea a scris că acuzaţiile pe care le-a adus „generalului de serviciu secret” au creat panică atât în rândul politicienilor, cât şi în presă, şi că se aşteaptă să fie atacată sub centură. Udrea a explicat şi gestul de a-şi duce în mod intenţionat degetul la nas, în timpul votului din Parlament “Văd că gestul meu din Parlament în care am dus mâna la nas a creat mare vâlvă şi s-a transformat în subiect de analiză semiotică. În realitate, e un semn pe care l-am făcut unei persoane dragi mie, căreia am vrut să-i transmit că «totul e în regulă»”. ; Activitatea în mediul online, o modă în rândul penalilor Elena Udrea nu este singurul personaj proeminent din spaţiul public românesc care a continuat să se adreseze direct publicului larg, atunci când a întâmpinat probleme cu Justiţia. Adrian Năstase, Sorin Ovidiu Vîntu sau Dan Voiculecu sunt doar o parte dintre cei care au lansat atacuri şi din spatele gratiilor. În perioada petrecută la Jilava, fostul premier Adrian Năstase a continuat să comunice cu susţinătorii săi, prin intermediul unor scrisori şi al postărilor de pe blogul său. La nici două luni de la tentativa de sinucidere din anul 2012, fostul premier publica o scrisoare emoţionantă în care le mulţumea pentru susţinere familiei şi prietenilor. „Dragii mei prieteni, în 20 iunie, printr-o voinţă superioară voinţei mele, am început un nou capitol de viaţă. Nu ştiu dacă Nietzsche avea dreptate când afirma «ceea ce nu mă omoară mă face mai puternic»”. SOV a anunţat dezvăluiri Vîntu, anunţa în luna octombrie, când îşi ispăşea, la Jilava, cea de-a doua condamnare la închisoare, că urmează să publice un text în care va povesti cum este construit sistemul de putere din România. „Justiţia este instituţia fundamentală a unui stat. Atunci când justiţia este deservită de funcţionari nevrednici, statul se duce dracului. Vă voi vorbi despre ei, cu nume şi prenume, despre aceşti indivizi sau individe care, din prostie sau ignoranţă, nu-şi înţeleg menirea şi ne transformă din cetăţeni demni ai unui stat, într-o adunătură de indivizi fără respect de sine şi fără morală”, a scris SOV pe blog. Într-adevăr, omul de afaceri a continuat să scrie o vreme din spatele gratiilor. Voiculescu îşi atacă adversarii politici Şi Dan Voiculescu, închis pentru trafic de influenţă şi spălare de bani, a scris prin intermediari, pe blogul său, din închisoare. „Nu vă pricepeţi la nimic, dar pretindeţi că le ştiţi pe toate: economie, strategie fiscală, politici sociale, relaţii internaţionale, strategii de dezvoltare economică etc. Ce vă uneşte este lipsa totală de caracter, de moralitate”, spunea fostul lider PC pe blog

Cati bani a spalat Elena Udrea?

Elena Udrea este acuzată că a știut de mita primită de Dorin Cocoș în dosarul Microsoft, ba chiar că l-ar fi ajutat pe acesta să disimuleze adevărata proveniență a banilor. Mai mult, Elena Udrea a fost denunțată și de un om de afaceri inculpat în dosarul Microsoft, care susține că Udrea i-ar fi cerut 500.000 de euro, după izbucnirea scandalului, pentru a-l ajuta să scape. Nu în ultimul rând, procurorii DNA vorbesc despre încă o mită, de trei milioane de euro, de la o firmă din domeniul IT.
DNA își întemeiază noua cerere de arestare și pe faptuil că, prin ieșirile publice, Elena Udrea ar încerca să influențeze martorii și ceilalți inculpați din dosar.
Comunicat DNA:
”În conformitate cu prevederile legale şi constituţionale, procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie - doamna Laura Codruţa Kovesi a transmis procurorului general al P.I.C.C.J referatul cauzei, în vederea sesizării :
1.Camerei Deputaţilor, pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale faţă de UDREA ELENA  GABRIELA pentru săvârşirea următoarelor infracţiuni săvârşite în exerciţiul funcţiei:
- trafic de influenţă (fapte în legătură cu încheierea şi derularea acordului cadru  de licenţiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente şi a actelor adiţionale la acestea)
- trafic de influenţă (fapte în legătură cu derularea contractului e - România)
- trafic de influenţă
- spălare de bani
- fals în declaraţii de avere
2. ministrului Justiţiei, pentru a cere preşedintelui Camerei Deputaţilor încuviinţarea reţinerii şi arestării lui UDREA ELENA GABRIELA pentru  infracţiunile sus menţionate
3. ministrului Justiţiei, pentru a cere preşedintelui Camerei Deputaţilor încuviinţarea arestării preventive, ca urmare a înlocuirii controlului judiciar dispus la data de 29.01.2015,  faţă de UDREA ELENA GABRIELA, cu măsura arestării preventive pentru următoarele infracţiuni:
- spălare de bani
- fals în declaraţii de avere
În referatul transmis Camerei Deputaţilor,  întocmit de procurori, se arată că, în cauză, există date și indicii din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează următoarea stare de fapt:
În cursul anului 2010, o persoană din cercul relaţional al lui Cocoş Dorin a preluat creanţa aferentă creditului de 3,26 milioane de euro contractat de Udrea Elena – Gabriela la o bancă.
Din cercetările efectuate rezultă că preluarea creditului a reprezentat doar o modalitate de ascundere a circuitului financiar şi a beneficiarului real al bunurilor, respectiv a investiţiei ce urma a se realiza pe terenul cumpărat din credit.
Astfel, în perioada aprilie 2013 – iunie 2013, inculpatul Cocoş Dorin, în mod direct precum şi prin intermediul societăţii pe care o controlează – Centrul de Diagnostic Clinic Internaţional SRL, respectiv prin intermediul unor rude  sau apropiaţi, a încheiat mai multe „Promisiuni bilaterale de vânzare – cumpărare a unui bun viitor”, având ca obiect suprafeţe construite din proiectul imobiliar pe care promitentul vânzător se presupunea că îl va dezvolta pe terenul achiziționat din creditul menționat, teren situat în București.
În total, în baza Promisiunilor de vânzare – cumpărare, inculpatul Cocoş Dorin urma să asigure circa 2.100.000 euro din creditul preluat de persoana din cercul său relațional. S-a stabilit, de asemenea că, în baza unui act adiţional  din 28.06.2013, promitentul cumpărător, rudă a lui Dorin Cocoș, a achitat în contul creditului suma de 100.000 de euro, după ce anterior mai achitase încă 100.000 de euro.
Împrejurările menționate arată că preluarea creditului şi încheierea promisiunilor de vânzare – cumpărare ar fi  reprezentat doar o modalitate de disimulare a beneficiarului real al investiţiei şi a provenienţei sumelor de bani din care se efectuau plăţile aferente creditului, respectiv sumele primite cu titlu de folos necuvenit ca urmare a infracţiunilor de corupţie săvârşite.
Așadar, din probele administrate în cauză rezultă că inculpatul Cocoş Dorin ar fi pretins şi primit, de la două persoane, suma de 9.000.000 de euro pentru ca, prin intermediul  ministrului Dezvoltării Regionale şi Turismului de la acea vreme Udrea Elena Gabriela, membru al Guvernului, şi vicepreşedinte al unui partid politic, să asigure firmelor susţinute de una dintre cele două persoane, încheierea şi derularea contractului de licenţiere Microsoft cu Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale.
Inculpatul Cocoş Dorin a pretins şi primit suma de 9.000.000 euro şi a disimulat provenienţa şi beneficiarul real al acesteia în baza înţelegerii cu Udrea Elena Gabriela.
Această înţelegere rezultă în mod explicit din modul de dobândire al bunurilor, din novarea creditului, din modul de partajare al acestora, precum şi din probatoriul testimonial.
În anul 2010,  Cocoş Dorin,  în baza înţelegerii cu Udrea Elena Gabriela ar fi pretins de la un om de afaceri, administrator al unei societăți cu obiect de activitate IT, suma de circa 3 milioane euro,  pentru a debloca plăţile aferente contractului e-România.
În anul 2013,  pe fondul cercetărilor efectuate de Direcţia Naţională Anticorupţie în legătură cu derularea contractului de licenţiere Microsoft şi a măsurilor asigurătorii dispuse față de un om de afaceri vizat de anchetă, Udrea Elena Gabriela ar fi pretins suma de 500.000 de euro pentru a-i rezolva problemele din justiţie. Există indicii în sensul că remiterea sumelor de bani ar fi avut loc în mai multe tranşe în perioada iulie 2013 – februarie 2014.
Ulterior instituirii măsurii controlului judiciar la data de 29 ianuarie 2015 (în legătură cu infracțiunile de spălare de bani și fals în declaraţii de avere), în luările de poziție publice în mass-media,  Udrea  Elena Gabriela a făcut afirmații cu privire la acuzaţiile ce i-au fost aduse, afirmații ce vizează fondul cauzei şi care sunt în măsură să influenţeze declaraţiile inculpatului Cocoş Dorin şi ale unui martor, toate acestea în condiţiile în care aceasta nu a dat declaraţii în dosarul penal.
Faptul că numita UDREA ELENA GABRIELA a încălcat una dintre obligaţiile impuse  ca urmare a dispunerii măsurii controlului judiciar, și anume „să nu se apropie de  ceilalţi inculpaţi, alţi participanţi la comiterea infracţiunii, martorii din dosar şi să nu comunice cu aceştia direct sau indirect, pe nicio cale”, denotă că se impune o măsură preventivă privativă de libertate”.

Anul 2015 va fi anul in care Basescu va fi judecat

Dan Voiculescu a lansat, într-o postare pe blogul personal, un atac la adresa mai multor lideri politici şi oameni ai justiţiei. Omul de afaceri a afirmat că 2015 este anul în care „Băsescu, Udrea, Macovei şi Daniel Constantin vor fi judecaţi de Dumnezeu, dar şi de justiţie”.
Dan Vociulescu, aflat în prezent la închisoare, îl acuză pe preşedintele PC şi ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, de lipsă de conştiinţă, la fel ca în cazul Cameliei Bogdan, judecătoarea care l-a condamnat, şi a lui Emilian Eva, procurorul care i-a instrumentat dosarul ICA.
Omul de afaceri susţine că alături de Daniel Constantin, în 2015 vor fi judecaţi atât de Dumnezeu cât şi de justiţie Traian Băsescu, Elena Udrea şi Monica Macovei.
”Anul 2015 va fi anul în care Băsescu, Udrea, Macovei, Emilian Eva, Camelia Bogdan, Daniel Constantin vor fi judecaţi de Dumnezeu, dar şi de justiţie. Acelaşi lucru se va întampla şi cu acoliţii lor (Sorin Oancea, Mihai Craiu, Dan Andronic). Eu nu-mi doresc decât ca justiţia să facă dreptate”, a scris Dan Voiculescu, pe blogul său.
Fondatorul PC susţine că, pentru el, anul 2014 a reprezentat ”apogeul luptei cu Traian Băsescu”, dar şi o perioadă în care a fost supus atacurilor repetate.
”N-am cuvinte să vă explic ce alinare, ce mândrie, ce satisfacţie am avut realizând cât de mult s-au deschis aceşti nuferi ai maturităţii mele. Să rezişti peste 20 de ani într-o competiţie acerbă şi, de multe ori, nedreaptă, este înălţător. Am avut totuşi timp şi pentru o introspecţie. În general, m-am simţit bine. 2014 a fost un an greu în care am trăit apogeul luptei mele politice cu Băsescu Traian, atacurile perfide venite din partea E Udrea şi M Macovei”, a completat Dan Voiculescu.
Pe 8 august 2014, Dan Voiculescu a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare cu executare, în dosarul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), printr-o decizie a Curţii de Apel Bucureşti. Gheorghe Mencinicopschi şi fostul director al ADS Corneliu Popa au fost condamnaţi la câte 8 ani de închisoare, iar fostul ministru al Comunicaţiilor Sorin Pantiş la 7 ani de închisoare.

Mircea Badea ar inchide Antena 3 daca ar fi Dan Voiculescu

După ce Tribunalul Bucureşti a anunţat, joi, sentinţa în cazul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), în urma căreia Dan Voiculescu, patronul Antena Group a fost condamnat la cinci ani cu executare, Mircea Badea a avut o primă reacţie pe Facebook.
Convins că sentinţa este una politică, iar procesul a fost comandat de către adversarii politici ai lui Dan Voiculescu, Badea propune o soluţie pentru liniştea patronului său.

"Eu, dacă aş fi Dan Voiculescu, aş închide Antena3. I-am şi spus-o de vreo trei ori în ultimul an. N-ar mai avea nicio problemă", a scris Mircea Badea.

Mai mult, în semn de susţinere a şefului său, Badea a schimbat fotografia paginii sale cu aceea în care apare alături de Dan Voiculescu, Mihai Gâdea şi Adrian Ursu, toţi patru purtând ochelari de soare cu o singură lentilă.

Preşedintele fondator al PC, Dan Voiculescu a sugerat că lentila lipsă a ochelarilor săi de soare, cu care a venit şi la DNA, a avut rolul de a transmite un mesaj.

"Eu am foarte multă încredere în inteligenţa românului. Dacă am nişte rezerve că am rămas în urmă cu sănătatea, cu civilizaţia, cu educaţia, la inteligenţă, care e nativă, nu am rămas în urmă. Cred că au înţeles measajul meu", a explicat în urmă cu două luni Dan Voiculescu.

Magistraţii Tribunalului Bucureşti l-au condamnat, astăzi, pe Dan Voiculescu, fondatorul PC, la cinci ani de închisoare cu executare, în dosarul privatizării frauduloase a Institutului de Cercetari Alimentare (ICA).

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată în apel. Potrivit procurorilor, prejudiciul produs în urma acestei privatizări se ridică la peste 60 de milioane de euro.

Carmen Harra sustine ca Becali va iesi din puscarie

Gigi Becali se afla de cateva luni la penitenciarul Jilava, insa urmeaza sa fie transferat la Poarta Alba, de unde va pleca mai devreme decat toata lumea se astepta.
Cel putin asta sustine Carmen Harra, care a vazut in viitor ca latifundiarul din Pipera va scapa de inchisoare. Gigi Becali are de ispasit trei ani de inschisoare in dosarul Valiza, insa clarvazatoarea sustine ca acesta nu va petrece atatia ani in puscarie.

"Transferul la altă închisoare e un indiciu bun şi îi va fi mai bine acolo. Cred că va ieşi din închisoare anul viitor", a spus Harra.