Se afișează postările cu eticheta traian basescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta traian basescu. Afișați toate postările

Basescu urmarit penal, ziaristi rapiti in Irak

Băsescu urmărit penal. Magistraţii Judecătoriei Sectorului 5 au confirmat cererea Parchetului General de redeschidere a urmăririi penale împotriva fostului preşedinte Traian Băsescu pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu în dosarul răpirii jurnaliştilor români în Irak. De asemenea, instanţa a constatat ca rămasă fără obiect cererea de redeschidere a urmăririi penale faţă de Vasile Blaga.

Domnul Robert Dragomir, din Timisoara, a preluat de la sotia sa un truc simplu pentru culoarea naturala a parului.

UPDATE 11.00. Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, vineri, că nu îl surprinde decizia Judecătoriei Sectorului 5 de redeschidere a dosarului răpirii jurnaliștilor români în Irak și că așteaptă ca Parchetul General să reacționeze rapid și să fie chemat pentru a da o declarație în acest caz.

"Nu mă surprinde pentru că reclamația sau plângerea depusă de răposatul Corneliu Vadim Tudor nu mi-a fost opozabilă cât timp am îndeplinit funcția de președinte. A putut fi chemat Vasile Blaga și și-a dat declarația și a fost scos din cauză de procurori. Cu certitudine va trebui să am posibilitatea și eu să dau o declarație la Parchetul General sau cine va investiga acest caz pentru a clarifica lucrurile.(...) Nu contest procedura, era firesc să se întâmple așa. La reclamația făcută de Vadim Tudor, în afară de declarația lui Vasile Blaga, trebuie să fie și declarația mea, pentru că pe noi doi ne-a incriminat", a spus fostul președinte la DIGI 24.

El a precizat, întrebat dacă statul român a plătit pentru jurnaliștii români răpiți în Irak, că dosarul este secretizat de SRI și SIE, punctând că nu are dreptul să facă niciun fel de declarații.

"Este secretizat de SRI și de SIE și nu am dreptul să fac niciun fel de declarații legat de conținutul dosarului. Ce pot să vă spun în mod cert este că așa sunt târâți oamenii prin fața procurorilor ... pe delațiuni. Iar aici suntem în fața unei delațiuni a vestitului fost tribun Corneliu Vadim Tudor. Mă voi duce în fața procurorului să dau o declarație", a mai spus fostul șef al statului.

Băsescu a reafirmat că redeschiderea dosarului ''face rușine României''. ''Când un președinte este acuzat că pentru a-și salva niște oameni și-a însușit bani acest lucru nu poate fi decât umilitor — și pentru președinte și pentru țară".

Băsescu urmărit penal. Acest dosar a fost deschis după ce Corneliu Vadim Tudor a depus o plângere penală la Parchetul General în care îi acuza pe Traian Băsescu şi pe preşedintele PDL de la acea vreme, Vasile Blaga, că şi-au însuşit o parte din răscumpărarea plătită de statul român pentru eliberarea celor trei jurnalişti români răpiţi în Irak în anul 2005.

În plângerea penală depusă la Parchet, Vadim Tudor aducea ca argumente afirmaţiile făcute într-o carte de fostul procuror DIICOT Ciprian Nastasiu, şi anume că din suma plătită de statul român pentru eliberarea jurnaliştilor ar fi dispărut 4 milioane de euro.

Potrivit lui Nastasiu, autorităţile de la Bucureşti ar fi trimis la Bagdad, prin intermediul SIE şi cu implicarea lui Traian Băsescu, aproximativ 12 - 13 milioane de euro, însă răpitorii ar fi primit doar 9 milioane de euro. El îl acuza pe Traian Băsescu de faptul că a clasificat pentru 50 de ani documentele despre negocierile din Irak şi suma reală plătită răpitorilor.

Iniţial, dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Sectorului 5, care şi-a declinat competenţa în acest caz pe 28 mai 2015. Cauza a ajuns apoi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, instanţă care a retrimis dosarul la Judecătoria Sectorului 5.

Traian Basescu are peste 80 de dosare penale. Hotul

Traian Băsescu spune că se aşteaptă să îi fie deschise 60-80 de dosare penale deoarece când a terminat mandatul de primar şi a devenit preşedinte împotriva sa erau 700 de plângeri, el afirmând că procurorul general Tiberiu Niţu e mai “frământat” de casa din Mihăileanu decât de morţii de la Revoluţie.
Fostul preşedinte Traian Băsescu a spus, miercuri seară, într-o intervenţie telefonică la postul B1 TV, că se aşteaptă ca pe numele său să fie deschise 60-80 de dosare penale, susţinând că atunci când şi-a terminat mandatul de primar împotriva sa erau depuse 700 de plângeri de către chiriaşi ai unor imobile naţionalizate şi de către “mici afacerişti” cărora Primăria Capitalei, pe care a condus-o în perioada 2000-2004, le-a demolat chioşcurile.
Întrebat dacă a fost redeschis dosarul penal privind achiziţia casei din Mihăileanu, Traian Băsescu a spus că nu ştie şi că află din presă, în fiecare zi, că a mai fost redeschis un dosar pe numele său.
“Dacă am încălcat legea, voi răspunde, dar eu sunt convins că am procedat corect şi respectând legile (…) Dacă instanţa va considera că Primăria şi eu am interpretat legea greşit, mă voi supune şi probabil voi reveni la starea de dinainte, nu mă voi opune”, a susţinut fostul preşedinte.
El a precizat că locuinţa din Mihăileanu este, de fapt, un bloc cu 12 apartamente, el cumpărând unul dintre acestea în calitate de chiriaş, în baza Legii 10/2001 privind regimul juridic al unor clădiri preluate în mod abuziv de regimul comunist şi care îi acorda dreptul de a cumpăra imobilul dacă acesta nu era revendicat, indiferent dacă mai avea sau nu o casă.
Fostul şef al statului a comentat ironic verificările făcute de către Parchet privind locuinţa din Mihăileanu, reluând atacurile la adresa procurorului general Tiberiu Niţu.
“Sigur, e mai importantă situaţia unui apartament decât cum au murit peste o mie de oameni la Revoluţie, în Bucureşti. E mult mai frământat domnul Tiberiu Niţu de casă decât de cum au murit oamenii la Revoluţie. Domnul Niţu, întâmplător, trăgea la Revoluţie“, a mai susţinut Băsescu.
El a respins însă varianta că ar putea fi condamnat la închisoare, precum fostul ministru Corneliu Dobritoiu, care a primit un an de închisoare cu suspendare pentru achiziţionarea în condiţii ilegale a unei locuinţe de serviciu la preţ subvenţionat, explicând că în cazul său nu a fost vorba despre o locuinţă de serviciu.

Basescu are atitudine de interlop

Traian Băsescu este tare supărat că procurorii au îndrăznit să-l cheme la audieri în dosarul în care este acuzat de șantaj de către Gabriela Firea. Mai mult, procurorii respectivi sunt de-a dreptul tupeiști, din moment ce i-au atribuit unui asemenea monstru sacru al politicii românești calitatea procesuală de suspect.
Ca răspuns la acestea, Băsescu a început să arunce cu amenințări în stânga și în dreapta. Până la urmă, își permite să amenințe pe oricine, nu e ca și cum ar fi cercetat fix pentru asta. Așadar, nervos nevoie mare, fostul ocupant al Palatului Cotroceni, actualmente doar al Vilei Lac 3, a început cu amenințări la adresa denunțătoarei sale, Gabriela Firea, pe care a acuzat-o că a transferat bani din „firma Securității”, Crescent, către una controlată de Dan Voiculescu.

„Dacă Firica își aduce aminte de chestia asta ar fi bine”, a spus Băsescu luni, la ieșirea din sediul PMP, adăugând că „tot doamna Firulescu asta a făcut o plângere la Curtea Constituțională” pentru declarațiile sale.

Iar acuzațiile și amenințările lui Băsescu nu s-au oprit aici. Nici măcar procurorul general Tiberiu Nițu nu a scăpat de tirul marinarului.

„Mi-au transmis o scrisoare prin care am aflat că sunt suspect. E cam la fel cum au făcut cu Nițu, eu sunt suspect că am făcut o declarație, el e suspect că a împușcat oameni la Revoluție”, a spus Băsescu, adăugând că șeful procurorilor „probabil că a împușcat câțiva teroriști”.

Problema lui Băsescu este faptul că acesta nu este suspectat că a făcut o declarație, pentru că nu are nimeni nici o îndoială dacă a făcut-o sau nu, ci că acea declarație a fost de fapt o formă de presiune, un șantaj la adresa celei care făcea parte din comisia Nana, care îl ancheta.

Scandalul Băsescu - Firea a început după ce, pe atunci preşedinte, referindu-se la senatoarea PSD, Băsescu a spus că „mai bine ar sta în banca ei şi s-ar ocupa de ce se întâmplă pe moşia soţului ei, unde e primar. Că s-ar putea să nu îl mai găsească într-o zi acasă, dacă nu e atentă. Înţeleg că în parohia lui se întâmplă destule lucruri rele”. Declaraţiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni televizate.
Și cum speranța moare ultima, să sperăm că de data aceasta drumurile lui Băsescu vor duce către „beciul domnesc”.